U Ministarstvu pravde je 10. februara održan sastanak kojem su, pored predstavnika Sindikata pravosuđa Srbije i SOPOS, prisustvovali ministarka pravde Maja Popović sa svojim pomoćnicima, zatim ministar finansija Siniša Mali, kao i državni sekretar Saša Stevanović.
Ostale „zainteresovane“ strane nisu pozvane na ovaj sastanak.
Dominantna tema bila je materijalni položaj zaposlenih. Na samom početku, ministar finansija je negirao izjavu ministra zdravlja u vezi najave isplate toplog obroka i regresa, a koja je unela zabunu u javnosti i upoznao prisutne da će biti formirana komisija u narednih šest meseci, koja treba da pripremi analizu da li će tim pravom biti stvoreni uslovi za isplatu u kompletnom državnom sektoru, koji broji oko 550.000 zaposlenih, a samim tim i u pravosuđu.
Dakle, niko, pa ni zaposleni u zdravstvu neće „parcijalno“ i mimo drugih iz javnog sektora moći da primaju topli obrok i regres. Sindikat pravosuđa Srbije je uvek davao tačne i odgovorne izjave i obaveštenja i nikada nije hteo da, zarad nekih drugih interesa, dovodi u zabludu i nedoumicu svoje članstvo. Tako će biti i u buduće.
Što se tiče materijalnog položaja zaposlenih u sudovima, tužilaštvima i Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, predstavnici Sindikata pravosuđa Srbije upoznali su ministra finansija da su osnovice (i koeficijenti, naravno) u pravosuđu različite samim tim i zarade, te da su razlike u plati (i to onih sa najnižim zaradama) i do 21.760, 00 dinara za isti posao. Ministar Mali se na to nadovezao da zaposleni u državnoj upravi imaju manju osnovicu za 11% i nemaju 7.500 dinara pomoć, što je ponižavajuće za državu, pa se pitamo da li je time ministar finansija želeo da se pohvali, iako smo u okviru istog Zakona o platama državnih službenika i nameštenika. Trebalo bi, valjda, da se „merimo“ po nečemu „boljem“, a ne po „lošijem“. Drugim rečima, „vidite kako je njima, pa ne kukaju kao vi“.
Stav našeg sindikata je da „ne moraju oni uopšte da kukaju“, to je njihov problem. Ali, mi ćemo se boriti za bolji materijalni položaj zaposlenih u pravosuđu, koji je trenutno katastrofalan.
Prema rečima Maje Popović, ministarke pravde, „sistemski je problem koji bi trebalo da se ispravi, a što će za cilj imati Radna grupa koju je formirala za izradu zakona o zaposlenima u pravosuđu ili pravosudnoj administraciji“ , kako god se bude zvao.
Zakon kao zakon bi trebalo da reguliše status i materijalni položaj i da se zaposleni izuzmu iz Zakona o platama državnih službenika i nameštenika.
Kao prioritetni predlog, Ministarstvo podržava izmenu Zakona o sudskim taksama, naplatu pre svega, kao i prinudno nenaplative prekšajne takse za koje ministarstvo pravde ističe da nisu uopšte mala sredstva.
Prema rečima ministra finansija dodatna sredstva iz budžeta nisu moguća, jer je budžet već „prenategnut“, ali je saglasan da sredstva od izmena taksi u potpunosti budu iskorišćena za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu, na način za koji se Ministarstvo pravde bude opredelilo u dogovoru sa Sindikatom.
Da li kroz izmenu koeficijenata, ili da postojeća pomoć postane deo plate, kao što je to pre par godina uradila policija…
Međutim, i tu postoji opravdana naša bojazan da će se protekom vremena, potpuno „neutralisati“ i „izgubiti“ ta pomoć, istovetno kao što je vremenom „izgubljen“ topli obrok i regres.
Pored materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu, predstavnicima vlasti smo ukazali i na problem ljudstva, uslove rada, manjak smeštajnih kapaciteta i materijala za rad, kao i nedostatak zgrada (objekata) pogotovo u Beogradu, iako taj problem postoji od propale reforme iz 2010 godine. Zato i ne treba da čudi što se proteklih godina na ime penala i kazni iz budžeta izdvaja i više od 100 milona evra za te svrhe!? A to potvrđuje činjenicu koliko je loša situacija u pravosuđu.
Takođe, ukazano je da se izmena člana 63. Zakona o državnim službenicima nalazi u Skupštini i da je stavljanje tog člana van snage veoma bitno za zaposlene na određeno vreme.
Naredni sastanak u Ministarstvu pravde zakazan je za 13. februar radi statističkog i finansijskog prikaza da bi imali jasan pregled u vezi novog sastanka sa predstavnicima Ministarstva finansija, koji treba da bude održan odmah narednog dana.
Predsednik
Ivica Cvetković