U Ministarstvu pravde je 1.novembra održan sastanak kojem su, pored predstavnika Sindikata pravosuđa Srbije, prisustvovali državni sekretar Miroslav Panić i pomoćnik ministra pravde za finansijsko-materijalno poslovanje Goran Džafić.
Teme sastanka su bile:
– Materirajni položaj i zarade zaposlenih,
– Poseban zakon o pravosudnoj administraciji, visina pomoći za poboljšanje materijalnog položaja za 2025.
– Izmena statusa pravosudne straže.
Bila je ovo, ujedno i prilika da se predstavnici Sindikata pravosuđa Srbije upoznaju sa državnim sekretarom Miroslavom Panićem, koji je od nedavno na ovoj funkciji, ali koji dolazi iz javne uprave i koji je, prema sopstvenim rečima, upoznat sa sistemskom problematikom u pravosudju.
Povodom materijalnog položaja i zarada zaposlenih ukazano je da su plate unutar pravosuđa neujednačene za isti posao i da je razlika do 20.000 dinara. Zbog tolike razlike teško je zadržati postojeće radnike, a još teže zaposliti nove. Predloženo je da hitno bude pokrenuta inicijativa za rešavanje neujednačenih zarada i to izmenom postojećeg Zakona o platama državnih službenika i nameštenika. Kao primer smo izneli činjenicu da je 2010. godine bila slična situacija, a da su zarade regulisane izmenom postojećeg Zakona. S tim u vezi, državni sekretar Miroslav Panić rekao je da će o ovome obavestiti koga treba i da se nada da će predlog Sindikata, koji datira odavno, rešavati u obostrano interesu.
U vezi pomoći za poboljšanje materijalnog položaja, pomoćnik ministra pravde za finansijsko materijalno poslovanje Goran Džafić je izjavio da se ista nastavlja, a da pitanje oko uvećanja zavisi od priliva naplate sudskih taksi. Kao mogućnost za dodatna sredstva smo predložili, da se od izvršitelja vraća 30% na ime poboljšanja materijalnog položaja, kao što to rade notari. Na pitanje, koje se odnosilo na povećanje plata osam ( 8 ) odsto od januara 2025. godine, predstavnici ministarstva pravde su rekli da je „to obećanje bilo javno i da tu ne vide ništa sporno“.
Kada se povela reč o Zakonu o pravosudnoj administraciji, predstavnici Sindikata pravosudja Srbije su istakli da je rok za izradu pomenutog zakona bio još pre skoro dve godine. Obrazlažući rečeno predstavnici Sindikata su ukazali da bi tim zakonom mogle biti ispravljene određene anomalije i da bi što hitnije trebalo formirati radnu grupu. Državni sekretar Miroslav Panić je tim povodom rekao da će, koliko je u njegovoj moći, uticati da u što kraćem roku počne izrada pomenutog zakona.
I na kraju, u vezi promene statusa pravosudne straže, Zakonom o uređenju sudova koji je izmenjen maja 2023 godine, predviđeno je da sudska straža dobije zvanje državnog službenika. Nažalost, primena je privremeno odložena. Pored zvanja državnog službenika treba raditi na tome da sudska straža dobije i status službenog lica, čime su se saglasili i predstavnici Ministarstva pravde
Sledeći sastanak je predviđen za sredinu decembra.
U nadi da postoji volja, koja isključivo zavisi od Ministarstva pravde kao socijalnog partnera, može se očekivati da situacija u pravosuđu bude i bolja!? Na nama je da pokušamo, jer svaki pokušaj, pa makar neuspeo, jeste put do nekog rezultata.
Predsednik
Ivica Cvetković