U prostorijama Ministarstva pravde 22. januara 2025. godine održan je sastanak predstavnika Sindikata pravosuđa Srbije i Ministarstva pravde – državni sekretar Miroslav Panić, pomoćnica ministarke iz sektora za pravosuđe Jelena Deretić, pomoćnik ministarke iz sektora za materijalno-finansijske poslove Goran Džafić, direktor Uprave za izvrsenje krivičnih sankcija Dejan Carević, pomoćnik ministarke iz sektora za normativne poslove Jovan Ćosić i savetnik Saša Gegić.
Državni sekretar je prisutne obavestio da je Zaključak u vezi dodatka za poboljšanje materijalnog položaja za decembar 2024. godine usvojen na sednici Vlade i da će isti biti isplaćen sledeće nedelje.
Što se tiče novog zaključka za 2025. godinu, ministarka treba da donese odluku o visini iznosa, za koji je naš sindikat predložio da bude usklađen sa visinom zarade zaposlenih, odnosno da bude veći za kategoriju zaposlenih sa manjim primanjima. Očekujemo odluku i zaključak u što kraćem roku.
Kada je reč o zahtevu Sindikata pravosuđa Srbije za donošenje posebnog zakona, ministarka će doneti rešenje o formiranju radne grupe za izradu Zakona o pravosudnoj administraciji (ili kako će se već zvati), koji je inače predviđen strategijom i koji je trebalo da bude izrađen još pre godinu dana.
Sindikat će narednih dana dostaviti imena svojih predstavnika, koji će učestvovati u radu na izradi teksta zakona.
Povodom pitanja neujednačenih zarada zaposlenih koji obavljaju iste poslove, nismo naišli na razumevanje predstavnika ministarstva pravde, iako je istima unazad na održanim sastancima ukazivano na problem osnovne plate za isti posao.
Kao primer smo naveli da državni službenik sa početnim koeficijentom 1,55 ima zaradu na nivou minimalno zagarantovane u državi (53.616,07 dinara), a da istovremeno njegov kolega sa koeficijentom 2.18 prima platu u visini 75.408,40 dinara (za koju smatramo da je, takođe, nedovoljna), što je razlika od 21.792,33 dinara.
Tu postoji realan problem, jer je ta razlika uslovljena koeficijentom koji se određuje na osnovu ocenjivanja, odnosno napredovanja državnih službenika, koje je tačno određeno zakonskim odredbama.
Ono gde se očigledno vidi ta neujednačenost zarada, jeste kod referenata-zapisničara, koji su državni službenici (koji mogu da napreduju do 2.18), dok istovremeno zaposleni, koji su nameštenici (daktilografi) kao i ostali nameštenici (sudska straža, dostavljači, vozači, kao i deo zaposlenih u zatvorima), ne mogu da napreduju i „zakucani“ su na koeficijentu 1.71, iako rade apsolutno isti posao.
Kao moguće rešenje, pomoćnica ministarke Jelena Deretić je iznela stav da Sindikat može da podrži najavljenu izmenu Zakona o sudskim taksama, i kao primer iznela je nenaplative prekršajne kazne i prinudnu naplatu, koje bi izmenom Zakona mogle da se isključivo iskoriste za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih.
Kad Ministarstvo bude dostavilo predlog Sindikat će se o tome izjasniti.
S obzirom na to da je na jednom od sastanka sa ministarkom pravde obećana analiza plata i broja zaposlenih, istu smo pribavili od Ministarstva sa brojem zaposlenih po platnim razredima državnih službenika i nameštenika.
S tim u vezi Sindikat pravosuđa Srbije je Ministarstvu dostavio Predlog zakona o izmenama Zakona o platama državnih službenika i nameštenika, ali ovaj predlog je odbijen.Takođe, Sindikat je Ministarstvu dostavio Predlog – model uredbe o javnim službama, kojim je uređeno ovo pitanje u oblasti kulture i prosvete u kojima je više od 100.000 zaposlenih. Da li će Ministarstvo ovaj problem rešiti Uredbom, kao što je i ranije činilo, ostaje da se vidi. Ako postoji volja ima i načina.
Sindikat pravosuđa je najstariji i najbrojniji sindikat u pravosuđu, mi jesmo korektni, odgovorni i principijelni pregovarači, ali ukazujemo, da kao što smo mnogo puta dokazali u prošlosti, nijedan vid sindikalne i zakonske borbe nam nije stran uključujući naravno i štrajk.
Članstvo je vrlo nezadovoljno materijalnim položajem i Sindikat pravosuđa Srbije očekuje od poslodavca da najozbiljnije učini konkretne korake u cilju poboljšanja tog položaja.
Ponavljamo – uvek smo za dogovor dok postoji mogućnost za njim.
Povodom svega napred navedenog, celokupne situacije u vezi sa lošim materijalnim položajem zaposlenih, kao i aktuelnim dešavanjima u našoj zemlji, Sindikat pravosuđa Srbije će na sednici RO doneti odluku o daljim aktivnosti i koracima.
Predsednik
Ivica Cvetković